Age of Empires: Definitive Edition’da Zafere Götüren Taktikler

Son yıllarda birçok oyun şirketi eski ve efsanevi oyunlarını yenilemeye başladı. Age of Empires bu yenilenen oyunlardan biri oldu. Age of Empires: Definitive Edition ile bir dönemin efsanevi oyunu, modern grafiklerle yeni bir görünüm kazandı. Age of Empires için iştahımızı açan bu yeni grafiklerle oyunu oynamaya karar verdiyseniz, işinize yarayabilecek birkaç taktiğe daha yakından bakacağız.

1997'den beri şehirlerinizi Taş Devri'nden daha modern çağlara geliştiren birkaç kişiden biri değilseniz, doğal olarak Age of Empires stratejileriniz sıkıcı olmaya başladı. İlk olarak 1997 yılında piyasaya çıkan ve oyun dünyasında devrim yaratan Age of Empires serisi, birçok devam filmi ile oyuncuların beğenisini kazanmayı başardı.

2018'de yayınlanan Age of Empires:Definitive Edition ile seri, modern grafikler ve birkaç oynanış iyileştirmesiyle yeniden ortaya çıktı. Genel olarak 1997'de piyasaya sürülen orijinal oyunun aynı deneyimini koruyan bu sürüm, oyuna birkaç yeni kısayol tuşu ve kolaylık katıyor. Hazırsanız, uzun zamandır unuttuğumuz Age of Empires:Definitive Edition taktiklerine daha yakından bakalım.

Age of Empires:Definitive Edition taktikleri:

Yapılarınızı stratejik olarak yerleştirin. Duvarlarınızı inşa ederken eski şehirlerden ilham alın. Oyunda bulunan her uygarlığın bonuslarını ve dezavantajlarını öğrenin. Oyunun aşamalarına göre işçi sayınızı hesaplayın. Hızlı bir Bronz Çağı geliştirmesi yapmayı öğrenin. Çevrenizi erkenden izlemeye başlayın. Rakiplerinizin hızlı Tool Age geliştirme taktiklerine dikkat edin. Hangi birimlerin hangi tür birimlere karşı güçlü olduğuna dikkat edin. Sürekli doğru tıklama bazen hayat kurtarabilir.

Yapılarınızı stratejik olarak yerleştirin:Bildiğiniz gibi Age of Empires, sürekli olarak yerinde ve yinelenen kaynaklara sahip değildir. Yani ormancılarınız ağaçları ne kadar çok kestikçe, o kadar ilerlemeye başlayacaklar ve haritada açılacaklar. Doğal olarak, çalışanlarınız kaynakları iade etme süresini artıracak ve ilerlemeniz yavaşlayacaktır. Bu nedenle Tahıl Ambarı ve Depolama Çukuru gibi kaynak depolama yapılarınızı çalışanlarınıza ve birlikte çalıştıkları kaynaklara yakın bir yerde inşa etmeniz gerekir. Ayrıca İlçe Merkezinizde yani ana şehir binanızda kaynak depolama yapısı olduğu için çevresini tarlalara açık bırakmalısınız.

İşçilerle ilgili bir diğer sorunlu konu da işçilerin kaynaklara giderken ve geri dönerken izledikleri yolların sürekli kesişmesidir. Durum böyle olunca, sürekli birbirine yapışan işçiler size çok zaman kaybedebilir. Bu nedenle kaynaklarda çalışan işçilerin yollarını takip edip, farklı noktalarda ekstra kaynak deposu olan binalar inşa ederek çalışanlarınızı gruplara ayırmanız çok zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu aslında çok yanlış bir taktik. İlk katlarda ve sonrasında evleriniz arasında en az bir kare boşluk bırakmanız gerekiyor. Bu sayede büyük ordularınız ve birimleriniz harita üzerinde daha rahat hareket edebiliyor. Ayrıca ilk bölümlerde savaş sisi içinde daha fazla görüşe sahip olmak için evlerinizi savaş sisi köşelerine inşa etmeniz faydalı olacaktır.

Duvarlarınızı inşa ederken eski şehirlerden ilham alın:

Yakın gelecekte ana üssünüzü terk etmeyi düşünmüyorsanız, duvarlarınızı inşa ederken şehrinizi tamamen kaplayacaktır. inşa etmek. Daha sonra askerleri şehir dışına çıkarmak isterseniz sadece bir birim duvarını silmeniz yeterli olacaktır. Bu nedenle, daha fazla gelişmek için zamana ihtiyacınız varsa, şehrinizi tamamen bir duvarla kapatmak sizin yararınıza olacaktır.

Kuşatma altında olmak üzereyseniz şehrinizi tamamen duvarlarla kaplamak yerine uygulayabileceğiniz daha küçük bir taktik var. Bu taktikte birkaç dönümlük duvar örüyorsunuz ama bu duvarlar arasında sürekli boşluklar bırakıyorsunuz. Bu küçük boşluklar sayesinde büyük birimlerin duvarlardan geçmesi neredeyse imkansızdır. Ayrıca bu duvarları inşa ettikçe duvarlar bir labirent haline geliyor ve birimlerin bu duvarlardan geçerek size ulaşması uzun zaman alıyor. Bu taktik, şehirlerde birçok eski uygarlık tarafından kullanıldı ve oldukça etkili bir taktik olarak kabul edildi.

Oyundaki her uygarlığın bonuslarını ve dezavantajlarını öğrenin:

Asurlu (Asurlular):Köylüler% 10 daha hızlı hareket ediyor ve okçular% 25 daha hızlı saldırıyor. Babilliler:Taş işçileri% 20 daha hızlı çalışır, duvarlar ve kuleler% 75 daha fazla sağlık alır ve rahipler birimleri% 30 daha hızlı dönüştürür. Kartacalılar (Kartacalılar):Akademi ve tüm fil birimleri% 25 daha fazla sağlık, deve sürücüleri% 15 daha fazla sağlık. Ateş gemileri% 25 daha fazla saldırı gücüne, nakliye gemileri% 25 daha fazla hıza sahiptir. Chosons (Joseon Krallığı):Short / Wide / Long ve Legion kılıçlı birimlerin + 15 / + 20 / + 60 + / + 80 daha fazla sağlığı var, kulelerin menzili +2 artırıldı ve rahiplerin maliyeti% 30 daha düşük. Mısırlılar (Mısırlılar):Altın işçileri% 20 daha hızlı çalışıyor, savaş arabalarının sağlığı% 33 ve rahipler +3 menzile sahip. Yunanlılar (Yunanlılar):Akademi birimleri% 30 daha hızlı hareket eder ve% 20 daha düşük maliyete sahiptir. Tüm gemiler% 20 daha hızlı hareket ediyor. Hititler (Hititler):Okçular +1 saldırı gücüne sahiptir; Taş rampalar, mancınıkların sağlığı% 50 ve savaş gemilerinin +3 menzili var. Makedonlar:Akademi birimleri +2 zırh delme gücüne sahip, kuşatma birimlerinin maliyeti% 25 daha düşük ve tüm birimlerin 4x rahip direnci var. Minoslar (Giritliler):Gemilerin maliyeti% 30 daha düşük ve okçular +2 menzile sahip. Tarlalar +60 daha fazla yiyecek verir. Palmryanlar (Palmirans):Köylüler 75 yiyecek maliyetine sahiptir, ancak% 25 daha fazla zırh ve çalışma hızına sahiptir. Deve sürücüleri% 25 daha hızlı hareket ediyor, ticaret gemileri 2 kat daha fazla altınla geri dönüyor ve oyuna +100 yiyecekle başlıyor. Persler:Avcılar% 30 daha hızlı çalışır, filler% 20 daha hızlı hareket eder ve Trireme savaş gemileri% 30 daha hızlı saldırır. Fenikeliler:Oduncular% 15 daha hızlı çalışır, tüm fil birimlerinin maliyeti% 25 düşürülür ve Trireme savaş gemileri% 30 daha hızlı saldırır. Romalılar (Romalılar):Toplam inşaat maliyetinin% 15'i; Dünyanın duvarlarının, kulelerinin ve harikalarının maliyeti% 50 azaldı. Kılıç birimleri% 33 daha hızlı saldırır. Shang (Shang Hanedanı):İşçilerin maliyeti 40 yiyeceğe düşürüldü, duvarlar% 75 daha fazla sağlık kazanıyor. Sümerler:İşçiler% 15 daha fazla sağlık alıyor, 125 daha fazla yiyecek alıyor. Taş atıcılar ve mancınıklar% 30 daha hızlı saldırır. Yamato:İşçiler% 10 daha hızlı hareket ediyor, tüm takılı birimler% 25 daha az ve gemiler% 25 daha fazla can alıyor.

Hem çok oyunculu hem de tek oyunculu oyun modlarında sizler için çok faydalı olacak bir diğer taktik ise oyundaki uygarlıkların avantaj ve dezavantajlarını bilmektir. Oyunda uygarlıkların sağladığı bonuslara birlikte bakalım:

Bu bonuslara ek olarak birçok medeniyetin de kısıtlamaları vardır. Örneğin, Shang uygarlığı çok düşük bir maliyetle emek üretebilirken, büyük savaş gemileri inşa edemez. Romalılara baktığımızda, bu medeniyetin Bronz Çağı'ndan hızlı bir şekilde ortaya çıkması gerekiyor, çünkü Roma medeniyetinin tek menzil birimi, Tunç Çağı'ndan çıkana kadar gelişmiş okçulardır. Hangi medeniyetin hangi bonuslara sahip olduğunu bilmek sizi rakibinizden bir adım öne çıkarır. Örneğin oyunun sonunda rakibinizin sizden daha güçlü bir orduya sahip olacağını bilebilir ve orta oyunda rakibinizi ortadan kaldırmak için hamleler yapabileceğiniz bir medeniyet seçebilirsiniz. Ayrıca, hangi iyileştirmelerin kilidinin açılacağını ve hangi binaya hangi teknolojik iyileştirmelerin dahil edileceğini buradan kontrol edebilirsiniz.

Oyunun aşamalarına göre işçi sayısını hesaplayın:

Oyunun ilk aşamasında verilen 2 işçiye ek olarak ilk hedefiniz fazladan 5 işçi daha üretmek olmalıdır. Bu 5 işçiye şehrinizin yakınında bulunan kaynaklara göre rehberlik edeceksiniz. Ama ilk önceliğiniz yemek olmalı. Bu nedenle ev yapımı için 2 işçiyi geride bırakırken, yakınlarda bir meyve fidanı varsa oraya 5 işçiyi göndermelisiniz. Meyve çalıları biraz uzaktaysa işçi sayısını altıya çıkarmak faydalı olacaktır.

Ayrıca, orman alanının yakınında av hayvanları tespit ederseniz, bu birimlerin yakınında bir kaynak deposu oluşturun. Sonra hayvanları avlayın ve aldığınız yiyeceklerle 5 işçi daha üretin. Ürettiğiniz bu 5 işçiyi ağaçları kesmek için gönderin. Bu şekilde, tek bir depoda hem yiyecekleri hem de ahşabı verimli bir şekilde toplayabilirsiniz.

Hızlı bir Bronz Çağı yükseltmesi yapmayı öğrenin:

Bronz Çağı birimleri doğal olarak önceki çağlardan daha fazla hasara ve dayanıklılığa sahiptir. Örneğin, bir Tunç Çağı atlısı 4 Alet Çağı okçusunu ölmeden öldürebilir. Bu nedenle rakiplerinizden önce Bronz Çağı'na geçmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bronz Çağı'na girmeden önce, Alet Çağı dönemine geçmelisiniz. Bu geçiş 500 yiyeceğe mal oluyor. Alet Çağı döneminden sonra, tek hedefiniz Bronz Çağı'nı geçmek için gereken 800 yiyeceği toplamak olmalıdır. Bunun için ortalama 22 işçiye ihtiyacınız olacak. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, Bronz Çağı'na kadar mücevher ve altın toplamayı atlamanız gerektiğidir, çünkü Bronz Çağı'na kadar mücevherlere ve altına ihtiyacınız olmayacak. Bu yüzden işçilerinizi odun ve yemek arasında paylaştırarak kısa sürede 800 yemek toplamanız gerekiyor. Ayrıca odun toplayarak 5 adede kadar Şehir Merkezi yapısı inşa ederek ekonominizi iyileştirmeniz gerekiyor.

Ortamınızı erken izlemeye başlayın:

Apaçık gelse de oyunun en önemli noktalarından biri olan bu taktik birçok oyuncu tarafından kaçırılıyor. Age of Empires:Definitive Edition ve orijinal oyunda oyuncular oyuna genellikle şehrin yakınında bulunan iki meyve fidanı, iki altın madeni ve iki taş madeniyle başlar. Ancak erken oyunda av hayvanlarıyla dolu ormanlık alanlar aramak size büyük bir avantaj sağlayacak ve erken Bronz Çağı gelişiminin kapılarını açacaktır.

Age of Empires II'de olduğu gibi Age of Empires'da bir ev inşa etmek, çünkü oyuna bir gözetim birimi ile başlamıyorsunuz. Ayrıldığınız işçi ikinci evi tamamladıktan sonra, bu işçi ile sürekli dolaşıp savaşın sisini ortadan kaldırmanız gerekiyor.

Rakiplerinizin hızlı Takım Yaşı geliştirme taktiklerine dikkat edin:

Bronz Çağı oyunun en önemli dönemlerinden biri olmasına rağmen, hazırlıksız yakalanırsanız bundan önceki Takım Çağı sonunuz. olabilir. Bu yüzden rakibinizin Alet Yaşına geçişine dikkat etmeniz gerekiyor. Age of Empires'da savunma seçenekleriniz Age of Empires II'ye kıyasla çok sınırlıdır. Örneğin, Town Center binaları Age of Empires'da savunma yapıları olarak kullanılamaz. Yani bu binalar düşmana saldırmaz ve köylülerinizi saklayamaz. Ayrıca, Alet Yaşına geçmeden bir duvar inşa edemezsiniz. Bunların yanı sıra ilk oyunda ve doğal olarak Age of Empires:Definitive Edition'da, yapıların ikinci oyuna göre daha az sağlığı var. Bu nedenle, rakibinizin erken bir balta baskını yapması oyunu kaybetmenize neden olabilir. Bu baskından kaçınmak için erkenden izlemelisiniz. Rakibinizin Takım Çağına erken bir geçiş yaptığını ve aks birimleri biriktirmeye başladığının farkına varmak, size savunma birimleri üretmeniz için zaman kazandıracaktır.

Hangi birimlerin hangi tür birimlere karşı güçlü olduğuna dikkat edin:

Seçtiğiniz medeniyete göre seçenekleriniz sınırlı olsa da oyunda birbirine karşı üstünlük kazanan belli birimler bulunuyor. Oyunda zaman zaman denge değişse de, okçular genellikle basit kılıçlıları yenerler. Hoplite, Phalanx ve Centurion birimleri yaklaşabildikleri herhangi bir birimi yenebilir ve savaş arabaları ve atlı okçular oyundaki hemen hemen tüm birimlerden oldukça üstündür. Ayrıca amacınız kuşatma yapmaksa doğal olarak kuşatma birimleri ve özellikle okçular yapılara karşı çok güçlüdür.

Sürekli sağ tıklama bazen hayat kurtarabilir:

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Age of Empires:Definitive Edition'da, birimlerin hareket rotaları bazen orijinal oyunda olduğu gibi sorunlu oluyor. Sağ tıklayıp bir yere götürmek için bıraktığınız Birimler olabilir; Birbirinize ve çeşitli engellere takılıp kalabilirsiniz ve bu nedenle zaman ve birim kaybedebilirsiniz. Bu nedenle basit bir taktik gibi görünse de, birimlerinizi bir yere götürmek için sağ tıklamak hayatınızı kurtarabilir.

Tüm bunlara paralel olarak, birimlerinizi oyunda bir noktaya taşımak için ünitelerinizi sağ tıklayıp bırakmamalısınız. Aksine birimlerinizi sürekli kontrol etmeniz, sağ tıklamanız ve zorla istediğiniz yere götürmenizde fayda olacaktır. Ayrıca sürekli tıklamak ve belirli bir refleks ve hız kazanmak, gemilerinizi zor durumlardan kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Bunlara da Göz Atın

GeForce Now ile En Kötü Bilgisayarda Bile Oynanan En İyi 17 Oyun

Bulut tabanlı oyun sistemlerinin pazara sunulmasıyla birlikte oyun dünyası yok olmaya başladı. Şimdi Türkiye, beta …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

avcılar escortavrupa yakası escortbeylikdüzü escortşirinevler escortpendik escortporno izleistanbul escortizmit eskortantalya eskortantalya eskortmecidiyeköy escortbursa escortbetturkeyhalkalı escortescortromabet güvenilir mibursa escortescort istanbulbetvino şikayetbeylikdüzü escortmecidiyeköy escortsex hikayemilanobet casinoataköy escortistanbul escortroketbetroketbet güncel girisroketbet giris yaproketbet bahis